OSHO Dýchání do čaker

Tato meditace používá dynamický dech a pohyb těla k přivedení pozornosti, vitality i klidu do každé ze sedmi čaker a do vašeho života.

Čakry jsou energetická centra uložená podél páteře, od kostrče po temeno hlavy:

  1. čakra v oblast pánve,
  2. čakra v oblasti podbříšku,
  3. čakra v oblasti bránice (solar plexus),
  4. čakra ve středu hrudníku,
  5. čakra v oblasti hrdla,
  6. čakra mezi obočím,
  7. čakra na temenu hlavy.

Meditace trvá jednu hodinu a má dvě fáze. Konec je označen třemi údery gongu. Během meditace jsou oči zavřené. Před meditací doporučujeme nejíst.

1. fáze: dýchání (45 min)

Postavte se s nohama lehce od sebe, vaše  tělo je uvolněné. Hluboce a rychle dýchejte skrze otevřená ústa do první čakry, se stejným důrazem na nádech i výdech. Udržujte svou pozornost v pánevní oblasti, kde se nachází první čakra. Dýchejte v rytmu, který je vám příjemný, a uvědomujte si pocity a vjemy z čakry.

Vždy, když uslyšíte zvonek, přiveďte toto hluboké a rychlé dýchání nahoru k další čakřea nechte váš dech, aby se zrychlil a zjemnil. V sedmé čakře se budete nadechovat dvakrát rychleji než v první.

Můžete se třást, protahovat se, točit se nebo hýbat vaším tělem a rukama,jak to budete cítit, ale chodidla zůstávají na jednom místě. Jakmile začnete dýchat a pohybovat tělem, stane se pohyb nepřetržitým a bez úsilí. Vaše pozornost zůstává zaměřená především na pocity z čaker.

Po dýchání do sedmé čakry uslyšíte třikrát cinknout zvonek. Nyní nechte váš dech i pozornost, aby se obrátily a klesaly dolů skrze každou čakru. Váš dech se zpomaluje. Máte zhruba dvě minuty na to, abyste se vrátili zpátky k první čakře. Dovolte, aby se celé spektrum čaker propojilo odshora dolů do jedné energie duhy.

Po této sérii stůjte chvíli v tichu, pak začněte další sérii. Celkem provedete tři celé série nahoru a dolů.

2. fáze: ticho (15 min)

Po třetí sérii dýchání se v tichu a uvolnění posaďte. Buďte svědkem čehokoli, co se odehrává uvnitř, bez posuzování.