OSHO Dynamická meditace

Tato meditace je rychlou a intenzivní cestou k proražení starých, hluboce zakořeněných vzorců v naší mysli a těle, které nás vězní v minulosti. Zažijeme svobodu, kvalitu tichého svědka, ticho a mír schované za zdmi tohoto vězení.

Nejvhodnější doba na meditaci je brzké ráno v době kdy se probouzí příroda, noc odchází a slunce vystupuje na oblohu a vše je bdělé a přítomné.

Chcete meditaci zkusit?  Pravidelné ranní meditace se konají každý týden. Pokud jdete poprvé přečtěte si praktické informace.

Meditace trvá 60 minut a má 5 fází. Během celé meditace jsou oči zavřeny, lze použít šátek. V meditaci buďte pozorní, vědomí, ať už děláte cokoliv, zůstaňte pozorovatelem. Tato pozornost vrcholí ve 4.fázi, když jste naprosto bez aktivity a zamrznutí.

1. fáze: chaotický dech nosem (10min)

Dýchejte chaoticky nosem, dech je intenzivní, hluboký, rychlý, bez rytmu, bez dechového vzorce – soustřeďte se na výdech, tělo se o nádech postará samo. Dech jde hluboko do plic, je rychlý a prudký až se doslova sami stanete dechem. Nechte své tělo ať přirozenými pohyby pomůže budování energie. Prociťujte jak energie stoupá, nenechte ji spadnout, ani ji neuvolňujte.

2. fáze: šílenství (10min)

Vybuchněte! Nechte ze sebe vyjít vše co chce ven. Následujte své tělo a nechte ho vyjádřit vše co v něm je. Totálně se zblázněte. Křik, pláč, skákání, kopání, vytřásání, tanec, zpěv, smích, vše je povoleno. Nic nezadržujte, celé tělo je v pohybu. Malé přehrávání může za začátku pomoct. Nedovolte mysli, aby ovlivňovala cokoliv, co se děje. Vědomě se zblázněte. Buďte v tom naplno.

3. fáze: mantra Hu (10min)

Skákejte s rukama vysoko nad hlavou a se zvukem mantry „Hu! Hu! Hu!“ vycházejícím z co největší hloubky. Dopadejte na celou plochu chodidel a nechte zvuk mantry udeřit do svého sexuálního centra v pánvi. Dejte do toho vše, úplně se vyčerpejte.

4. fáze: ticho (15min)

Stop! Zamrzněte. Nijak neupravujte pozici svého těla. Zakašlání, pohyb, cokoliv co uděláte naruší tok energie a celé úsilí bude ztraceno. Jste svědkem všeho co se s vámi děje.

5. fáze: oslava (15min)

Oslavujte! S hudbou a tancem vyjádřete vše, co ve vás je. Svoji živost si vezměte do celého dne.

„Sledování mysli není jednoduché. Protože tolik odpadu a blbostí bylo natlačeno do mysli, že se téměř zblázníte, když vše budete jen sledovat. Je to film, který začal, ale nikdy nekončí. Můžete sledovat den za dnem, rok za rokem, mysl vás vždy bude dál zásobovat novými obrazy, novými sny.
Proto jsem vytvořil další prostředky než vstoupíte do tiché pozorné meditace jako je Vipassana. Jsou to Dynamická meditace, Kundalini a další. Vytvořil jsem nástroje katarze, vyházejte ze sebe ten odpad místo plýtvání časem jeho sledováním.“
 — Osho

Otázky a odpovědi:

  • Otázka: V 1.fázi se mi obtížně dýchá a mám pocit, že omdlím.

Soustřeďte se na výdech, tělo se o nádech postará samo. Prostě jen vydechujte, vydechujte a vydechujte. Dech mohou podpořit přirozené pohyby těla – všimněte si, zda tělo v některých místech nedržíte. Ta místa uvolněte, aby dech mohl jít ještě hlouběji do plic.

  • Otázka: Ve 4.fázi se mi stává, že mám závratě a točí se mi hlava… Co to je?

Tichá fáze začíná náhlým „stop“. Jsme v plné aktivitě, v bodě vysoké energie, a náhle zastavíme. Může být prožívána různě. Můžeme zažít ticho a klid, mohou přicházet i různé vjemy, pocity, z přítomnosti i dávné minulosti… i pocity závratě, nevolnosti, nebo slabosti.

Osho k této fázi říká: Jste svědkem všeho, co se s vámi děje.

Otázkou není co se děje, ale jak s tím jsme schopni zůstat a sledovat to. Zůstat v přítomnosti a prožitku, bez hodnocení, posuzování, analýzy, snahy porozumět. Nic neměníme.

  • Otázka: Musím celou tichou fázi držet ruce nad hlavou?

Zastavte se přesně v té pozici, v jaké Vás STOP zachytí, ať už jsou ruce v tu chvíli kdekoliv. Nijak neupravujte své tělo … to je podstatná instrukce k této fázi meditace. Osho dokonce říkal: „Vaše tělo je mrtvé“, ve smyslu nijak s ním nemanipulujte, nechte ho tak jak je a jen vše sledujte.


Bližší pohled na OSHO Dynamickou meditaci (v angličtině)