OSHO Dynamická meditace

Tato meditace je rychlou a intenzivní cestou k proražení starých, hluboce zakořeněných vzorců v naší mysli, které nás vězní v minulosti. Zažijeme svobodu, kvalitu tichého svědka a hluboký mír, který je za nimi.

Meditace trvá 1 hodinu a má 5 fází. V první polovině meditace aktivně dýcháme, pohybujeme se a vyjádříme své potlačené emoce, v druhé polovině pozorujeme své tělo a mysl v tichu a nakonec oslavujeme tancem cokoliv, co k nám přijde.

Nejvhodnější doba na meditaci je brzké ráno v době kdy se probouzí příroda, noc odchází a slunce vystupuje na oblohu a vše je bdělé a přítomné.

Chcete meditaci zkusit?  Pravidelné ranní meditace se konají každý týden. Pokud jdete poprvé přečtěte si praktické informace.

Meditace trvá 60 minut a má 5 fází. Během celé meditace jsou oči zavřeny, můžete použít šátek přes oči. Meditaci lze dělat o samotě, ale ve skupině mívá mnohem větší sílu a účinek.

1. fáze: aktivace dechem (10min)

Dýchejte chaoticky nosem, dech je intenzivní, hluboký, rychlý, bez rytmu, bez dechového vzorce – soustřeďte se na výdech, tělo se o nádech postará samo. Dech jde hluboko do plic, je rychlý a prudký až se doslova sami stanete dechem. Sledujte jak energie stoupá a nenechte ji spadnout.

2. fáze: katarze (10min)

Vybuchněte! Nechte ze sebe vyjít vše co chce ven. Sledujte své tělo a nechte ho vyjádřit vše co potřebuje. Totálně se zblázněte. Křik, pláč, skákání, tanec, zpěv, smích, vše je povoleno. Nic nezadržujte, celé tělo je v pohybu. Nedovolte mysli, aby cokoliv ovlivňovala. Vědomě se zblázněte. Buďte v tom naplno.

3. fáze: mantra Hu (10min)

Skákejte s rukama vysoko nad hlavou a se zvukem mantry „Hu! Hu! Hu!“ vycházejícím z co největší hloubky. Dopadejte na celou plochu chodidel a nechte zvuk mantry udeřit do svého sexuálního centra v pánvi. Dejte do toho vše, úplně se vyčerpejte.

4. fáze: ticho (15min)

Stop! Zamrzněte. Nijak neupravujte pozici svého těla. Zakašlání, pohyb, cokoliv co uděláte naruší tok energie a celé úsilí bude ztraceno. Jste svědkem všeho co se s vámi děje.

5. fáze: oslava (15min)

Oslavujte! S hudbou a tancem vyjádřete vše, co ve vás je. Svoji živost si vezměte do celého dne.

„Sledování mysli není jednoduché. Protože tolik odpadu a blbostí bylo natlačeno do mysli, že se téměř zblázníte, když vše budete jen sledovat. Je to film, který začal, ale nikdy nekončí. Můžete sledovat den za dnem, rok za rokem, mysl vás vždy bude dál zásobovat novými obrazy, novými sny.
Proto jsem vytvořil další prostředky než vstoupíte do tiché pozorné meditace jako je Vipassana. Jsou to Dynamická meditace, Kundalini a další. Vytvořil jsem nástroje katarze, vyházejte ze sebe ten odpad místo plýtvání časem jeho sledováním.“
 — Osho

Otázky a odpovědi:

  • Otázka: V 1.fázi se mi obtížně dýchá a mám pocit, že omdlím.

Soustřeďte se na výdech, tělo se o nádech postará samo. Prostě jen vydechujte, vydechujte a vydechujte. Dech mohou podpořit přirozené pohyby těla – všimněte si, zda tělo v některých místech nedržíte. Ta místa  uvolněte, aby dech mohl jít ještě hlouběji do plic.

  • Otázka: Ve 4.fázi se mi stává, že mám závratě a točí se mi hlava… Co to je?

Tichá fáze začíná náhlým „stop“, když jsme v plné aktivitě, v bodě vysoké energie, náhle zastavíme. Může být prožívána různě. Můžeme zažít ticho a klid, mohou přicházet i různé vjemy, pocity, z přítomnosti i dávné minulosti… i pocity závratě, nevolnosti, nebo slabosti.

Osho k této fázi říká: Jste svědkem všeho, co se s vámi děje.

Nezkoumáme to co se děje, ale důraz je na to, jak s tím jsme schopni zůstat a sledovat to. Zůstat v přítomnosti a prožitku, bez hodnocení, posuzování, analýzy, snahy porozumět. Nic neměníme.

  • Otázka: Musím celou tichou fázi držet ruce nad hlavou?

Zastavte se přesně v té pozici, v jaké Vás STOP zachytí, ať už jsou ruce v tu chvíli kdekoliv. Nijak neupravujte své tělo … to je podstatná instrukce k této fázi meditace. Osho dokonce říkal: „Vaše tělo je mrtvé“, ve smyslu nijak s ním nemanipuluj, nech ho tak jak je a jen vše sleduj.


Bližší pohled na OSHO Dynamickou meditaci (v angličtině)