Vigyan Bhairav tantra

– Požehnaný, až smysly jsou vstřebány v srdci, dosáhni středu lotosu

Posloucháte hudbu. Neposlouchejte ji z hlavy. Zapomeňte na svou hlavu a ciťte, že jste bez hlavy, není žádná hlava.  Je dobré mít v ložnici obrázek sama sebe bez hlavy. Soustřeďte se na to. Jste bez hlavy, nedovolte hlavě se zapojit. Zatímco nasloucháte hudbě, naslouchejte ji ze srdce. Prociťujte jak hudba jde do vašeho srdce a nechte ji své srdce rozechvět. Dovolte svým smyslům, aby se přidaly k srdci, ne k hlavě. Zkuste to se všemi smysly a více a více prociťujte, že každý smysl jde do srdce a rozpouští se v něm.

POŽEHNANÝ, AŽ SMYSLY JSOU VSTŘEBÁNY V SRDCI, DOSÁHNI STŘEDU LOTOSU.

Srdce je tím lotosem. Každý smysl jen otevírá lotos, okvětní lístek lotosu. Nejdříve zkus vztáhnout své smysly k lotosu. Potom rozjímej, že každý smysl jde hluboko do středu srdce a je v něm vstřebán. Teprve když se tyto věci podaří, pouze pak ti budou tvé smysly pomáhat. Povedou tě do srdce a tvé srdce se stane lotosem.

Tento lotos srdce ti dá vystředění. Jakmile si poznal střed srdce, je velmi jednoduché sestoupit níže do centra pupku, je to snadné. Tato sútra to ani nezmiňuje – není to třeba.  Pokud jsi plně rozpuštěn v srdci a rozum už to neruší, sestoupíš níže.  Ze srdce jsou dveře otevřené k pupku. Pouze z hlavy je obtížné dostat se do pupku. Nebo když jsi mezi hlavou a srdcem, pak je také obtížné sestoupit k pupku. Jakmile se rozpustíš v pupku, dostal ses za srdce. Sestoupil si do centra pupku, které je základní – prvotní.

Osho: The Book of Secrets #11

Kniha tajemství (Book of secrets) je sbírkou Oshových komentářů ke 112 sútrám prastaré Vigyan Bhairav tantry. Tyto sútry jsou krátké aforismy, nebo poučení s překvapivou silou a hloubkou. Osho je vysvětluje a nabízí k nim krátké meditace vhodné pro hlubokou duchovní praxi i běžný všední den. Kniha je  k dispozici pouze v anglickém originále.

Některé tyto meditace můžete, spolu s dalšími aktivními meditacemi, zažít na Výcviku vedení OSHO meditací v Praze.