OSHO Dynamická meditace

Tato meditace je rychlou a intenzivní cestou k proražení starých, hluboce zakořeněných vzorců v naší mysli, které nás vězní v minulosti. Zažijeme svobodu, kvalitu tichého svědka a hluboký mír, který je za nimi.

Nejvhodnější doba na meditaci je brzké ráno v době kdy se probouzí příroda, noc odchází a slunce vystupuje na oblohu a vše je bdělé a přítomné.

Chcete meditaci zkusit?  Pravidelné ranní meditace se konají každý týden. Pokud jdete poprvé přečtěte si praktické informace.

Meditace trvá 60 minut a má 5 fází. Během celé meditace jsou oči zavřeny, dobré je použít šátek přes oči. Meditaci lze dělat o samotě, ale ve skupině má mnohem větší sílu a účinek.

1. fáze: aktivace dechem (10min)

Dýchejte chaoticky nosem, dech je intenzivní, hluboký, rychlý, bez rytmu, bez dechového vzorce – koncentrujte se na výdech, tělo se o nádech postará samo. Dech jde hluboko do plic, je rychlý a prudký až se doslova sami stanete dechem. Sledujte jak energie stoupá a nenechte ji spadnout.

2. fáze: katarze (10min)

Vybuchněte! Nechte ze sebe vyjít vše co chce ven. Sledujte své tělo a nechte ho vyjádřit vše co potřebuje. Totálně se zblázněte. Křik, pláč, skákání, tanec, zpěv, smích, vše je povoleno. Nic nezadržujte, celé tělo je v pohybu. Nedovolte mysli, aby cokoliv ovlivňovala. Vědomě se zblázněte. Buďte v tom naplno.

3. fáze: mantra Hu (10min)

Skákejte s rukama vzpaženýma a se zvukem mantry „Hu! Hu! Hu!“ vycházejícím z co největší hloubky. Dopadejte na celou plochu chodidel a nechte zvuk mantry udeřit do svého sexuálního centra v pánvi. Dejte do toho vše, úplně se vyčerpejte.

4. fáze: ticho (15min)

Stop! Zamrzněte. Nijak neupravujte pozici svého těla. Zakašlání, pohyb, cokoliv co uděláte naruší tok energie a celé úsilí bude ztraceno. Jste svědkem všeho co se s vámi děje.

5. fáze: oslava (15min)

Oslavujte! S hudbou a tancem vyjádřete vše co ve vás je. Svoji živost si vezměte do celého dne.

 

 

„Sledování mysli není jednoduché. Protože tolik odpadu a blbostí bylo natlačeno do mysli, že se téměř zblázníte, když vše budete jen sledovat. Je to film, který začal, ale nikdy nekončí. Můžete sledovat den za dnem, rok za rokem, mysl vás vždy bude dál zásobovat novými obrazy, novými sny.
Proto jsem vytvořil další prostředky než vstoupíte do tiché pozorné meditace jako je Vipassana. Jsou to Dynamická meditace, Kundalini a další. Vytvořil jsem nástroje katarze, vyházejte ze sebe ten odpad místo plýtvání časem jeho sledováním.“
 — Osho

Bližší pohled na OSHO Dynamickou meditaci (v angličtině)