Komu patří ten hlas?

Vnitřní hlas je velmi silný v dětství, ale pomalu slábne. Hlasy rodičů, učitelů a kazatelů jsou stále hlasitější. Pokud chceš najít svůj vlastní hlas, musíš projít jejich hlučícím zástupem.

Jenom sleduj uvnitř sebe, čí je to hlas? Někdy otce, jindy matky, jindy dědy, někdy tvého učitele, hlasy se od sebe liší. Jediné, co nebude snadné najít je tvůj vlastní hlas. Byl tolik potlačován. Bylo ti řečeno, abys naslouchal(a) starším, kazatelům, nebo učitelům. Nikdo ti neřekl „naslouchej svému srdci“.

Stále v sobě nosíš ten slabý hlas, nevyslyšený, v tom zástupu hlasů, které ti byly podstrčeny, je téměř nemožné ho najít. Nejdříve se musíš zbavit všeho toho rámusu, získat kvality ticha, míru, klidu. Teprve pak se překvapivě objeví – máš svůj vlastní hlas.

Dokud neobjevíš svou vlastní příchuť, tvůj život bude dlouhou, dlouhatánskou tragédií, od kolébky do hrobu. Blažení jsou jen ti, kdo žili vlastní intuicí a vzdorovali jakékoliv snaze ostatních jim vnutit své představy. Jakkoliv jejich představy mohou být cenné, jsou vám k ničemu, protože nejsou vaše. Důležité je jen to, co vzroste ve vás, rozvíjí se a kvete ve vás.

– Osho, From Ignorance to Innocence, Talk #13

 

Drazí přátelé, vyzkoušejte si tuto krátkou techniku navrženou Oshem:

Když o něčem přemýšlíte, nebo se rozhodujete, zeptejte se sami sebe – vychází to ze mne, nebo promlouvá někdo jiný?

Budete překvapeni až najdete původní hlas. Možná to bude vaše matka, uslyšíte jak mluví. Možná to bude váš otec, vůbec není těžké to zjistit. Je ve vás uložen přesně tak jako tenkrát –  rada, příkaz, ukázňování…

Není třeba s tím bojovat. Jen poznat, že to není váš hlas –  ať už je kohokoliv –  vy víte, že ho nebudete následovat. Jakékoliv následky to bude mít –  příjemné, nebo nepříjemné –  rozhodli jste se jít po svém, rozhodli jste se být dospělí. Už bylo dost dětského. Už bylo dost závislého. Už bylo dost následování všech těch hlasů…

Až rozeznáte ten hlas, poděkujte mu, požádejte ho, aby vás nechal o samotě a rozlučte se s ním.

Osoba toho hlasu nebyla vaším nepřítelem. Neměla špatné úmysly, ale tady nejde o úmysl. Jde o to, že vám podstrčila něco, co nejde z vašeho vnitřního zdroje a učinila z vás tak duševního otroka.


  – Osho, From Ignorance to Innocence, Talk #13