OSHO o pomáhání ostatním

Je dobré pomáhat ostatním, protože ve skutečnosti žádní lidé nejsou “ostatní”. Pomáháním ostatním pomáháte sami sobě, protože každý jsme částí někoho jiného. Jsme spolu propojeni. Pokud pomůžu tobě, abys byl šťastný, budu také šťastný. Pokud ti pomůžu k neštěstí, sám budu nešťastný. Naše životy jsou tu spolu, je tu pospolitost, nejsme odděleni. Na periferii můžeme být odděleni, v jádru jsme jednotní.

Není třeba si dělat starosti. Pokud máte pocit, že byste rádi sdíleli cokoliv, co jste porozuměli, jakkoliv malé to je, pokud cítíte radost a blaženost – a nepovstalo z toho ego… nechť je toto kritériem: pokud povstane z toho ego, potom nepomáháte ostatním a ničíte i sami sebe. Pokud nepovstane ego a jednoduše se cítíte v míru, klidu, štěstí, že jste sdíleli s ostatními, sestoupí na vás milost – jste na správné cestě.

Potom jděte na střechy a hlásejte. Pokud to máte, sdílejte to. Není třeba čekat až to budete mít celé, sdílet až potom. Tak se k celku nikdy nedostanete. Sdílejte to a získáte více. Dávejte a dostanete více.

Ale pamatujte na jednu věc, ego do toho nesmí vstoupit. V okamžiku, kdy vidíte ego na vzestupu, v momentě, kdy se citíte velicí, větší než ostatní, svatější, potom je něco špatně. Pak je lepší počkat. Nečekáte až se vám stane celé božství, ale čekáte až odejde celé ego.

— Osho: The First Principle #10, volně přeložil Shivo

Pokud máte zalíbení v OSHO meditacích a je to cesta, kterou byste chtěli sdílet s ostatními přijměte pozvání na výcvik OSHO meditací.