Srdce a mysl

Meditace není snahou proti mysli. Je cestou porozumění mysli. Je velmi milujícím způsobem sledování mysli. Ale samozřejmě je třeba být velmi trpělivý. Mysl, kterou nosíte v hlavě, vznikala století, tisíciletí. Vaše malá mysl nese zkušenosti lidstva, a nejen jeho, také zvířat, ptáků, rostlin, kamenů.

Stavu bez mysli nedosáhnete zastavením přemýšlení… Celá ta snaha zastavit mysl přinese jen více úzkosti, vytvoří ve vás konflikt, rozštěpí vás. Budete v neustálém zmatku a to nepomůže…

Sledujte mysl. Užívejte si to!

Nesledujte ji jako nepřítele. Když se budete na mysl dívat jako na nepřítele, nemůžete ji sledovat. Budete plni předsudků, budete proti. Rozhodli jste se ve své mysli, že s myslí je něco špatně – už jste si udělali názor. Když se na někoho díváte jako na nepřítele, nemůžete se dívat do hloubky, nepodíváte se mu do očí. Budete se vyhýbat.

Sledování mysli znamená: sledujte s hlubokou láskou, respektem a úctou – darovala vám ji existence! Se samotnou myslí není nic špatného. Nic není špatného na přemýšlení. Je to stejně krásný proces jako jiné procesy v přírodě. Mraky na obloze se pohybují – proč by se myšlenky nemohly pohybovat vaší vnitřní oblohou?

Sledujte ji s hlubokou úctou. Nebuďte bojovníkem – buďte milovníkem. Sledujte! Jemné nuance mysli, náhlé obraty, krásné zvraty, náhlé přeskakování a smyčky, hry s kterými stále mysl pokračuje, sny které spřádá, představy, vzpomínky a tísíce projekcí. Sledujte!
– Osho