Praktické informace

Jak začít s meditacemi?
Osho říkal, že “jakmile zkoušíte správnou metodu, ozve se vám sama”. V našem centru můžete vyzkoušet různé OSHO meditace, dovolte si tedy experimentovat, hrát si a zjistit, co vám sedí nejvíce. Zkuste každou meditaci alespoň třikrát. A pokud se ve vás ozve hlas “to je ta pravá cesta pro mně”, zůstaňte u ní, nehledejte stále něco nového.

Co znamená skupinová meditace?
OSHO meditace jsou skupinové, buďte ohleduplní vůči ostatním a na meditaci se dostavte včas, nejlépe v 10 minutovém předstihu a rezervujte si celý čas vyhrazený na meditaci, abyste svým dřívějším odchodem ostatní nerušili. V případě nutnosti můžete samozřejmě odejít dříve, ale nemusíte být už pak vpuštěni zpět.
Meditace jsou sice skupinové, ale nejsou kontaktní – během meditace se nikoho nedotýkáme, s nikým se nebavíme, ani nikoho neoslovujeme.

Co s sebou na meditaci?
Součástí OSHO Dynamické meditace, OSHO Kundalini meditace a OSHO Mandala meditace je aktivní pohyb, u kterého se nejspíše zapotíte. Vezměte si lehké a volné oblečení (může být i sportovní), případně i ručník, pokud si chcete dát po meditaci sprchu. Ostatní meditace jsou klidnější, pohodlné oblečení je přesto výhodou. Šátek na oči Vám ulehčí zůstat více ve svém nitru, není však nutný.

Kvalifikace facilitátorů meditací
OSHO meditace u nás vedou kvalifikovaní instruktoři, kteří prošli výcvikem facilitace OSHO meditací. Výcvik vede velmi zkušená senior lektorka Vatayana a je vhodný i pokud se zatím nechystáte facilitovat, ale chcete poznat meditace více do hloubky pro sebe.

Instrukce k meditacím
Před začátkem bude meditace vysvětlena, nepotřebujete nic studovat předem. Pokud chcete dělat meditace sami doma přečtěte si k nim instrukce.

Bezpečný prostor
Během meditace můžeme procházet citlivými emocionálními stavy. Abychom vytvořili bezpečný prostor pro prožitek každého z nás, bavíme se mimo centrum pouze o svých zážitcích z meditace a nevynášíme zprávy o jiných lidech, o tom co dělali, jak vypadali atp.

Kdy nechodit – kontraindikace

  • Pokud máte akutní zdravotní problémy (nachlazení, chřipka, po úrazu, …) nebo máte jakékoliv infekční onemocnění.
  • V případě akutních nebo dlouhodobých psychických potíží se s námi vždy poraďte. Mějte na zřeteli, že meditace nejsou v těchto případech vždy vhodné a nenahrazují terapii.
  • V těhotenství nebo při onemocněních srdce a vysokém krevním tlaku nejsou vhodné žádné aktivní meditace. Můžete se účastnit klidných meditací. Doporučujeme se s námi poradit předem. Tyto omezení vždy hlaste vedoucímu meditace.
  • Vstup do centra bude odepřen osobám, které jsou pod vlivem alkoholu, drog nebo omamných látek. Po vystřízlivění Vás rádi uvidíme :-).
  • Mladší 15 let s dovolením rodičů (případně nás kontaktujte)

V případě nejistot nás kontaktujte předem.