Osho: Miluj sebe

Neustále přemýšlíme jen o lásce k někomu jinému. Muž přemýšlí o lásce k ženě, žena přemýšlí o lásce k muži; matka přemýšlí o lásce k dítěti, dítě přemýšlí o lásce k matce; přátelé přemýšlejí o vzájemné lásce. Ale dokud nezačneme milovat sebe, nemůžeme milovat nikoho jiného.

Milovat někoho jiného můžete jen tehdy, máte-li lásku ve svém nitru. Rozdávat můžete jen tehdy, když něco máte. Celé lidstvo však dosud žilo pod vlivem nesprávné ideologie, a proto to bereme jako samozřejmost – jako bychom už sami sebe milovali a teď je jen otázkou, jak máme milovat svého bližního. Tak to není! Proto se tolik mluví o lásce, a přitom je celé lidstvo plné nenávisti, válek, násilí a zloby.

Je to obrovské poznání – zjistíte, že nemilujete sami sebe. A milovat sebe není nijak snadné, protože jsme byli vedeni k tomu, abychom se odsuzovali, nikoli milovali. Proto je tak těžké milovat sebe. Jak můžete milovat bezcenného člověka? Jak můžete milovat někoho, kdo odsuzuje sám sebe?

Ale ono to přijde. Když jste pochopili, že sami sebe nemilujete, není se už čeho bát. Jedno okno se otevřelo. Nezůstanete v té místnosti příliš dlouho – vyskočíte ven. Jakmile poznáte volnou oblohu, nemůžete zůstat trčet v zahnívajícím světě. Vyjdete z něj ven.

Osho, Osho na každý den, 365 meditací, str. 150