OSHO Vipassana meditace

Tato meditace je založena na metodě Gautamy Buddhy pro praxi bdělosti a pozornosti. OSHO Vipassana není suchou meditací, ale pohodlnou a „šťavnatou“ zkušeností.

Instrukce:

Meditace trvá 1 hodinu a má 2 fáze – 45 minut sezení následovaných 15 minutami pomalé chůze. Místo chůze lze také sedět celou meditaci. Obě fáze začínají gongem a meditace končí třemi gongy.

1.fáze (45 min)

Pohodlně si sedněte. Je v pořádku když později změníte svou pozici, měňte ji pomalu a s bdělostí. Oči jsou zavřené.

Esencí vipassany je sledovat a přijmout cokoliv, co se děje. Při sezení sledujte stoupání a klesání břicha, kousek nad pupkem, způsobené přirozeným dechem. Není to technika koncentrace – během sledování dechu může vaši pozornost odvádět různé věci. Ve vipassaně není nic narušením. Obsahuje v sobě vše – myšlenky, posuzování, pocity, tělesné vjemy a dojmy z okolního světa. Sledujte cokoliv, co přichází a jemně se vracejte k dechu, pokud to půjde. Pamatujte, že důležitý je proces sledování, ne to co sledujete.

Při sezení vám může být poklepáno na hlavu vipassana hůlkou. Poklepání vám pomůže být bdělí, dá vám energii a podpoří vás ve sledování.

2.fáze (15 min)

Své sledování zaměřte na vjemy chodidel dotýkajících se země při chůzi. Vaše pozornost může jít i k jiným věcem. Povšimněte si toho a jemně se vraťte ke vjemům chodidel dotýkajících se země.

Oči nechte sklopené, dívejte se jen pár krok dopředu. Jděte přirozeně a pomalu, asi poloviční rychlostí než normálně chodíte.